preloader
Edit

Hakkımızda

Haziran 2018’de hizmet vermeye başlayan kliniğimiz deneyimli doktorlarımız Firuzan Küçük Özkaral ve Kıvanç Özgür Özkaral tarafından kurulmuştur.

İletişim

page_banner

Telsiz Ortodontik Tedavi

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Telsiz Ortodontik Tedavi
telsiz-ortodontik-tedavi

Klasik ortodontik tedavinin estetik olumsuzlukları, tedavi süresinin uzun sürmesi, ağızda yarattığı rahatsızlıklar sebebiyle çoğu hasta bu tedaviden kaçmaktadır. Özellikle yetişkin hasta komik görünmekten çekindiği için bozuk diş görünüşüne razı olmaktadır. Ya da mevcut bozuklukları sağlam dişlerini kestirip küçülterek porselen kaplamalarla giderme yoluna gitmektedir. Ancak özellikle diş çapraşıklığı durumlarında istenilen yere diş yapılamayacağından porselenin estetik başarısı da düşük olmaktadır.

Yurt dışında daha önce uygulanmaya başlanan INVISALIGN TEDAVİSİ Türkiye’ de son birkaç yıldır tanınmaya başlamıştır.

Telsiz ortodontik tedavi nedir?

Ortodontik tedavi gereken hastalara analiz sonucu bir tedavi planı yapılır. Bu analiz çene kayıtları, fotoğraflar ve röntgenler ile oluşturulur. Bu kayıtlar bilgisayar tarafından taranır. Hastanın ihtiyacı olan ortodontik hareketler hekim tarafından belirlenir.

Bilgisayar buna uygun bir hareket tablosu oluşturur. Bu tabloyla hangi dişe ne yönde ne kadar kuvvet verileceği belirlenir. Bu plana uygun hastaya özel şeffaf plaklar üretilir. Her plak 2 hafta ağızda kalır. Süre sonunda bir üst plağa geçilir. Tedavi süresi klasik tel tedavisinden kısadır. Takıp çıkarılabilir plaklar dişlerin hijyeni açısından daha sağlıklıdır. Son derece estetiktir. Özellikle yetişkin hastalar için BİR MUCİZE diye nitelendirilen tedavi şeklidir. Ancak şunu not düşmekte fayda var; Her ortodontik vaka bu tedaviyle düzeltilemez. Buna hastayı muayene eden hekim karar verir. Özellikle çene gelişim problemlerinde bu sistem çok etkili değildir. 

Tedavi başlamadan bitim görüntüsü 3 boyutlu olarak hasta dosyasına yüklenir. Tedavi bittiğinde bitim kayıtları alınır ve öngörülen sonuçla çakıştırılır. Eğer orada farklar varsa fazladan bir kaç aperey daha hastaya kullandırılabilir.

Özellikle çapraşıklık vakalarında son derece başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Hem de 8 ay gibi kısa bir sürede.