preloader
Edit

Hakkımızda

Haziran 2018’de hizmet vermeye başlayan kliniğimiz deneyimli doktorlarımız Firuzan Küçük Özkaral ve Kıvanç Özgür Özkaral tarafından kurulmuştur.

İletişim

page_banner

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Diş Çekiminden Sonra Dikkat Etmemiz Gerekenler

Çekim yerine konan steril gazlı bezi en az 15-20 dakika sıkıca bastırarak yerinde tutunuz. Bu tamponu attıktan sonra, kesinlikle ikinci bir tampon yerleştirmeyiniz. Çünkü hiçbir zaman bu tampon steril olamayacaktır. Ayrıca her seferinde yaranın üzerindeki pıhtı bu tampona yapışacak ve kanamanızın durmasına mani olacaktır. 

Ağzınızı birkaç saat su ile çalkalamayınız. Aksi halde çekimden sonra iyileşmeyi sağlayacak olan kan pıhtısının oluşumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olursunuz. 

Sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu kanama 6 ile 24 saat arasında bir süre devam edebilir. Kanın tükrüğünüzü boyama özelliğinden dolayı kanamanızın fazla olduğunu düşünüp paniğe kapılmayın. Eğer çok kanamanız olursa hekiminize başvurunuz. Çok Ağrınız olabilir. Bu durumda ağrı kesici alabilirsiniz. (Aspirin türevi ağrı kesiciler kanamayı arttırır. Bu yüzden diş çekimi sonrasında önerilmemektedir.) Özellikle uyuşukluğunuz geçerken ağrı en yüksek düzeye ulaşır. Bu normal bir durum olup uyuşukluk geçmeden önce ağrı kesici almak yaralı olacaktır. 

48-72 saat sonra şiddetli ağrı oluşabilir. 24 saati geçen kanama, kötü bir tat ve koku hissi olursa derhal diş hekiminizi arayınız. Ağız hijyeniniz iyi olmaması ve çok fazla sigara içilmesi alveolit “kuru boşluk iltihabı“ denilen bu durumun oluşmasının en önemli sebeplerindendir. 24 saat süreyle sigara içmeyiniz ve alkollü içkilerden kaçınınız. 

Diş çekimi yerine dilinizi ya da herhangi bir aleti sokup kurcalamayınız. 

Dişler çene kemiğine bağlı olduğundan çekim sonrasında kemik ortaya çıkar ve siz çekilen dişten parça kaldığını düşünebilirsiniz. O bölge ile hiç ilgilenmeyin. Bir kaç içerisinde açık kemiğin üzeri dişetiniz ile örtülecektir. 

Diş çekiminden sonra 2 saat kadar bir şey yemeyiniz. Farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralıyabilirsiniz ,çiğnemeye gerek olmayan yumuşak ve ılık gıdalar alınız. Sonra tedbirli olarak günlük gıdalara geçebilirsiniz. 

Diş çekimini takiben 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edin. Seyreklik ılık tuzlu su ve ağız gargaralarından yararlanabilirsiniz. Bu işlemler yara ortamını temizler, iyileşmeyi hızlandırır, çekim sonrası ağız kokusunu, mikrop birikimini engeller ve ikincil enfeksiyon olma riskini elimine eder. 

Diş çekimi sonrası mümkünse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup, çekim yaptırdığınız gün yatıp dinleniniz. 

Şayet diş çekimi normale göre zor olduysa; mutlaka çekilen diş bölgesine dışarıdan 8 saat boyunca saate bir 5-10 dakikayla buz tatbiki yapabilirsiniz. Şiş ve morarma buz tatbiki ile önlenmiş olacaktır. 

Cerrahi müdahale ile diş çekimi yapıldıysa; şişlik olabilir. Bu normaldir. Dikiş atıldıysa; Dikişler 7 ile 10 gün içinde alınmalıdır. Dikişler ağızda iken dilinizi o bölgeye götürmemeye ve dikişlerle oynamamaya özen gösteriniz.