preloader
Edit

Hakkımızda

Haziran 2018’de hizmet vermeye başlayan kliniğimiz deneyimli doktorlarımız Firuzan Küçük Özkaral ve Kıvanç Özgür Özkaral tarafından kurulmuştur.

İletişim

page_banner

Çocuk Diş Hekimliği

cocuk-dis-hekimligi

Süt dişleri doğumdan sonraki 6. Ayda çıkmaya başlar. 2,5-3 yasta tamamlanır ve azılar 11-12 yaşa kadar ağızda kalırlar. Süt dişleri çocuğun yeme içme ihtiyacını karşılanması dışında önemli bir görevi daha vardır. Daimi dişlerin çıkabileceği yeri saklamak. Dolayısıyla süt dişinin erken kaybı durumunda daimi dişler çenede çıkacak yer bulamayabilirler. Eğer süt dişinde enfeksiyon, apse olursa alttan çıkacak olan daimi dişin gelişimini bozabilir. Görüntüsünü etkileyebilir. Süt dişi çürükleri yetişkinlerinkinden farklı bir materyelle doldurulur. Çoğu zaman kompomer adı verilir. Bu dolgular renklidir. Çocuklar bu renkli dolguları keyifle yaptırırlar. Derin dolgular lokal anestezi ile yapılır.  

Aileler çocukları tedavi konusunda bilgilendirmemelidir. Gerekli bilendirme hekim tarafından yapılacak olan tanışma randevusunda yapılmalıdır. İlk defa diş hekimine gelen çoçuk hastaya sadece muyane yapılmalıdır. Böylece çocuğa ağız bakım eğitimi erkenden verilmiş olur. Bazen süt dişi çürükleri çok derin olur. Bu durumda süt dişine amputasyon (yarım kanal tedavisi) veya kanal tedavisi yapılablir. Mümkün olduğunca süt dişleri ağızda korunmalıdır. Erken süt dişi kaybı olmuşsa mevcut boşluklar bazı ortodontik apareylerle korunmalıdır. Bunlara yer tutucu denilir.

Daimi diş gelene kadar bu apareyler ağızda kalmalıdır. Süt dişleri ve daimi dişler 6 yaşından itibaren ağızda karma dişlenmeyi oluştururlar. 6-12 yaş arası karma dişlerin dönemidir. Bu dönem hekim kontrolü altında olmalıdır ki; olası bir problemde anında müdahale edilebilsin. Bu koruyucu ve önleyici tedaviler sayesinde bazen çocuk ileride ortodontik tedavi görmekten kurtulur ya da yapılacak tedavinin süresi kısalır.